Krupówki dla sportowców i głodomorów

Nie ma w Zakopanem popularniejszego miejsca niż jedna z jego centralnych ulic – Krupówki. Tłumy ściągają tu latem i zimą. Szczególnie w mniej pogodne dni. W razie deszczu można się bowiem schronić w jednej z licznych restauracji, lub sklepów. Poza tym właśnie tutaj można uzupełnić zarówno wszelkie braki w sprzęcie górskim, jak i dobrze zjeść.

Dla turystów i narciarzy
Sklepów sportowych i turystycznych jest tu taka mnogość, że można się zaopatrzyć w ekwipunek każdej znanej marki. Mapa, latarka, kurtka przeciwdeszczowa, czy apteczka – obowiązkowe punkty wyposażenia każdego kto wybiera się w Tatry można kupić co krok. Jeśli ktoś zapomniał samego plecaka, oczywiście tez może tu kupić. Narty, kijki, wiązania, ubranie narciarskie również. Nawet specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy – co prawda taternicy zazwyczaj starannie przygotowują swoje wyprawy do Zakopanego, ale zawsze może się coś uszkodzić lub zgubić

Regionalne jedzenie
Nie ma problemu ze znalezieniem prawdziwego oscypka. Żeby owczy wędzony ser mógł być sprzedawany pod tą nazwą, musi pochodzić od certyfikowanego bacy. Ale ze znalezieniem oscypka na stoiskach nie ma problemu. Wiele restauracji oferuje typowo góralskie menu, ale jeśli ono komuś nie odpowiada, znajdzie restauracje znanych sieci, cukiernie, czy pizzerie. Od przekąski w postaci smażonej redykołki (miniaturowy oscypek) z żurawinową konfiturą, po pełny obiad z przystawką i deserem.

Kultura i rozrywka
Tu przy Krupówkach znajduje się kino, niedaleko też Muzeum Tatrzańskie. Okazjonalnie na deptaku organizowane są przeróżne wystawy – dla autorów zdjęć, czy innych prac to znakomite miejsce do wyjścia ze swoją twórczością do turysty, który niekoniecznie wstąpi do galerii (też jest przy jednej z przecznic Krupówek) czy muzeum, ale przy nadmiarze wolnego czasu chętnie obejrzy ekspozycję pod chmurką. Jest także cały park rozrywki „Janosik” zorganizowany w budynku, można więc iść tam z dziećmi nawet w niepogodę.

Historia
Same Krupówki, podobnie jak i Zakopane nie mają długiej historii, pierwszy dom letniskowy stanął tu około 150 lat temu. Zakopane zanim zostało odkryte jako miejscowość turystyczna, było miejscem pozyskiwania żelaza. Stąd można tu spotkać takie nazwy jak Kośne Hamry, Huciska czy Kuźnice. Swoistym zwrotem w wyglądzie promenady był pożar w 1899 r. który wybuchł w drewnianym wówczas hotelu Morskie Oko i pochłonął kilkanaście budynków. Kluczowym zwrotem był też remont Krupówek w latach 1995-2001 po którym wyłączono tę ulicę z ruchu drogowego, a niedawno dzięki wprowadzeniu przez samorząd rygorystycznych przepisów dotyczących reklam, zniknęło wiele szpecących bannerów i pozostały tylko szyldy firm oferujących swoje towary i usługi w danym budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.