Dziecko w Zakopanem

Wypoczynek w Zakopanem z dziećmi nie musi się wiązać z pokazaniem im wszystkich „dorosłych” atrakcji tej miejscowości. Zwłaszcza że dla kilkulatka podróż koleją linową może być stresująca, spacer nad Morskie Oko nudny, a wyprawa na Giewont wręcz niebezpieczna. Nie ma też sensu spacer po Krupówkach. Handlowe promenady są w każdej większej miejscowości.

Przygoda w naturze
Turyści z większych miast popełniają podstawowy błąd próbując przedstawić Zakopane jako coś podobnego, co dziecko ma w domu. Szukanie takich atrakcji na siłę może zrazić najmłodszych do gór. Oczywiście wizyta w parku wodnym, na placu zabaw czy w przygotowanych specjalnie salach zabaw to fajna rzecz, ale dla wychowanej w mieście latorośli prawdziwą przygodą może być spacer Ścieżką pod Reglami, gdzie na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego i Zakopanego może zobaczyć, a nawet dotknąć pasące się owce.

Nie tylko dzikie zwierzęta
Jeleń na zakopiańskich ulicach to już żadna sensacja. Wyjście w Tatry żeby spotkać dzikie zwierzęta, to zły pomysł. Zadajmy sobie raczej pytanie: kiedy ostatnio nasze dziecko widziało pasące się krowy? Zwierzęta domowe, może oprócz koni, to rzadki widok w dużym mieście. A w Zakopanem wystarczy wybrać się kawałek za miasto i podziwiać pastwiska pełne krów. Jasne że dla dorosłego to żadna atrakcja, ale chodzi przecież o dobrą zabawę dla dzieci?

Łatwe szlaki
Tłumy na tatrzańskich szlakach i szczytach nie są dla maluchów ani fajne, ani bezpieczne. Wystarczy jednak zainteresować się dolinami, by odkryć że te Tatry wcale nie są takie straszne. Wspomnianą Ścieżkę pod Reglami też lepiej zacząć od strony Kościeliska – startujemy z wyższego poziomu i pomimo kilku podejść pod górę, ogólnie idziemy z góry na dół. Ścieżka ta jest o tyle atrakcyjna, że na jej końcu jest skocznia Wielka Krokiew. Nawet jeśli dziecko jeszcze nie interesuje się sportem, ogrom konstrukcji zrobi na nim wrażenie.

Nauka przez zabawę
Na pewno godnym polecenia punktem wizyty w Zakopanem jest muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdującego się nieopodal Ronda Kuźnickiego. Multimedialne atrakcje i wizualizacje są na pewno lepsze niż szukanie zwierząt poza szlakami w Tatrach, natomiast jeśli już zdecydujemy, że nasi podopieczni są na tyle duzi i odważni, żeby jednak pojechać kolejką na Kasprowy Wierch, zbliżając się do stacji na szczycie wypatrujmy na skałach pod nim górskich kozic. Widok tych zwierząt poruszających się nad przepaścią jest zadziwiający nie tylko dla najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.